Boxing  

Forum Home Boxing Forum European British Classic Aussie MMA Training
Go Back   Boxing News 24 Forum > Boxing > European Boxing Forum

Reply

Thread Tools
Old 05-16-2010, 09:07 AM   #1
Dece Bal
Belt holder
ESB Addict

vCash: 75
Default eROU - Romanian Boxing - eROU

- a thread for Romanian boxing fans to discuss boxing, particularly Romanian boxers, in Romanian, to allow those whose English is less than fluent to share their passion.

Everyone is more than welcome to join in in any language.

- aici puteţi să vă īmpărtăşiţi pasiunea pentru box şi īn special pentru boxul romānesc cu ceilalţi fani romāni īn limba romānă.

Last edited by Dece Bal; 05-16-2010 at 09:20 AM.
Dece Bal is offline  Top
Reply With Quote
Sponsored Links
Old 05-16-2010, 09:09 AM   #2
Dece Bal
Belt holder
ESB Addict

Default Re: eROU - Boxul Romānesc - eROU

As dori sa propun un subiect - Adrian Diaconu.

Ce se mai aude despre el?

Ce sanse ii dati de aici inainte? Ce realizari credeti ca mai poate avea?
Dece Bal is offline  Top
Reply With Quote
Old 05-16-2010, 09:13 AM   #3
Dece Bal
Belt holder
ESB Addict

Un alt subiect - Ionut Ion impotriva lui Selcuk Aydin, in Turcia.

Incredibil! Cine s-ar fi asteptat la asa ceva? Speram la un meci impotriva lui Olusegun si chiar si de acesta imi era frica, dar Aydin?? Nu-mi vine sa cred! Sunt foarte impresionat ca Ion a decis sa infrunte un adversar atat de periculos.

Ce ziceti?

Si ce parere aveti despre meci, in sine?
Dece Bal is offline  Top
Reply With Quote
Old 05-16-2010, 09:16 AM   #4
Dece Bal
Belt holder
ESB Addict

Lucian Bute - se mai aude ceva din Romania? (L-am vazut in tribune la meciul Oltchim vs. Viborg)

S-au gasit banii necesari organizariii unei gale in iulie in Romania? Ce se mai aude despre probabilul adversar? Brinkley suna rau de tot... dar daca Bute isi doreste un meci usor, e un candidat ideal (!)...
Dece Bal is offline  Top
Reply With Quote
Old 05-20-2010, 04:43 PM   #5
damiann
Guest

vCash:

Quote:
Originally Posted by Dece Bal View Post
Un alt subiect - Ionut Ion impotriva lui Selcuk Aydin, in Turcia.

Incredibil! Cine s-ar fi asteptat la asa ceva? Speram la un meci impotriva lui Olusegun si chiar si de acesta imi era frica, dar Aydin?? Nu-mi vine sa cred! Sunt foarte impresionat ca Ion a decis sa infrunte un adversar atat de periculos.

Ce ziceti?

Si ce parere aveti despre meci, in sine?
O sa fie un match GROSAV !
Dau lui Ion 40% de chance de cistigere; o sa trebuie sa faca foarte atentie si sa nu se puna la lupte cu Aydin.
Reply With Quote
Old 05-21-2010, 05:06 PM   #6
Dece Bal
Belt holder
ESB Addict

Quote:
Originally Posted by damiann View Post
O sa fie un match GROSAV !
Dau lui Ion 40% de chance de cistigere; o sa trebuie sa faca foarte atentie si sa nu se puna la lupte cu Aydin.
Numai sa nu fie ca Katsidis vs. Mitchell... Mitchell n-a vrut sa se puna la lupta cu Katsidis, dar n-a fost dupa cum a vrut el...

Daca Ion are sanse de castig de 40%, atunci inseamna ca e mai bun acum decat a fost pana acum - mai consistent, mai tare si mai dur, mai inteligent, mai disciplinat, mai increzator in puterile sale.

Ma intreb de ce a decis Ion dintr-odata sa isi aleaga un adversar atat de periculos si de dificil cand pana acum s-a multumit sa se bata numai cu luptatori de duzina/terminati?

E drept ca nu mai e nici el tanar, si ca daca nu face meciuri serioase nu face nici bani - fiindca pana acum, de-abia daca n-a murit de foame facand box...

Dar de ce se lupta la o categorie superioara cu probabil cel mai dificil adversar care i-ar fi fost accesibil? Numai fiindca oferta financiara va fi fost buna?

Chiar si asa, daca isi vinde pielea scump, nu pot sa nu-l admir pentru ceea ce face - nici Bute nici Diaconu si nici Doroftei nu au sarit la un adversar atat de dificil cand s-au pus pe fapte mari...toti au avut adversari mai accesibili.

...deci, nu am cum sa nu ii tin pumnii si sa nu ii doresc numai bine, si sa-l respect...

Last edited by Dece Bal; 05-21-2010 at 05:16 PM.
Dece Bal is offline  Top
Reply With Quote
Old 05-28-2010, 08:10 AM   #7
mrPlex
Fanatik

vCash: 240
Default Re: eROU - Boxul Romānesc/Romanian Boxing - eROU

Acum ceva vreme ma gadeam la un meci Diaconu - Lakatus in Romania sau in Spania. Ar fi foarte interesant. Desi lupta pentru Spania, il apreciez foarte mult pe Lakatus.

Despre Ion Dan mie imi pare ca a luat o lupta pentru care nici macar nu se poate motiva. O sa incaseze cec-ul si gata. Mare minune de nu o sa fie pe burta in mai putin de 4 reprize, dar in spiritul clasic romanesc vreau sa cred in minuni.

Mi-ar place ca Dinu sa faca meciuri mai dese, chiar daca exista si riscul sa piarda. Nu stiu cine il impresariaza dar imi lasa impresia ca o face prost. Mai bine ar face un viraj spre Germania.
mrPlex is offline  Top
Reply With Quote
Old 05-29-2010, 12:06 PM   #8
Dece Bal
Belt holder
ESB Addict

Quote:
Originally Posted by mrPlex View Post
Acum ceva vreme ma gadeam la un meci Diaconu - Lakatus in Romania sau in Spania. Ar fi foarte interesant. Desi lupta pentru Spania, il apreciez foarte mult pe Lakatus.

Despre Ion Dan mie imi pare ca a luat o lupta pentru care nici macar nu se poate motiva. O sa incaseze cec-ul si gata. Mare minune de nu o sa fie pe burta in mai putin de 4 reprize, dar in spiritul clasic romanesc vreau sa cred in minuni.

Mi-ar place ca Dinu sa faca meciuri mai dese, chiar daca exista si riscul sa piarda. Nu stiu cine il impresariaza dar imi lasa impresia ca o face prost. Mai bine ar face un viraj spre Germania.
Eu mi-as dori un meci intre Andrade si Diaconu. Probabil, un astfel de meci va avea loc daca nu la anul, atunci in doi ani, daca Diaconu nu se lasa de box, si daca reuseste sa convinga cat de cat ca are clasa mondiala.

Cred ca Ion va fi motivat pentru meciul sau. La urma urmei, va fi primul lui meci mare, impotriva unui adversar periculos, mai bine cotat. Macar de frica, si tot va fi motivat. Daca face numai prezenta pentru a-si vinde zero-ul, e ca si terminat in box. Nu cred ca ar merita din punct de vedere financiar sa se lase cu burta-n sus, fiindca nu are cum sa primeasca prea mult pentru meciul asta...

Dintre boxerii care activeaza Romania, imi place de Viorel Simion. Pe el mi-ar place sa-l vad mai des, impotriva unor adversari mai buni. Nu are putere, dar vine sa se lupte si da mult... Totusi, pe cat castiga in Romania si tinand cont de oportunitatile care i se prezinta, nu cred ca poate fi motivat sa faca mare performanta, si nu il vad destul de bun/actractiv sa il ia strainii...
Dece Bal is offline  Top
Reply With Quote
Old 05-30-2010, 02:22 PM   #9
Dece Bal
Belt holder
ESB Addict

Aydin antrenandu-se pentru Ion:

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=FAZikr85Jhk&feature=related[/ame]

M-am uitat si la cotele la pariuri:

Aydin - 1.17; Ion - 5.5!
Dece Bal is offline  Top
Reply With Quote
Old 06-06-2010, 06:25 AM   #10
Dece Bal
Belt holder
ESB Addict

Nu am reusit sa vad inca meciul lui Ion dar am auzit ca a boxat bine.

Cum vi s-a parut? A fost echitabil cat de cat rezultatul?
Dece Bal is offline  Top
Reply With Quote
Old 06-06-2010, 10:44 AM   #11
WesT
Belt holder
ESB Addict

Tinind cont ca Knock-Down-ul a venit dupa ce arbitrul a strigat stop si Aydin a lovit dupa ce arbitrul a spus stop sau break de cel putin 4 ori printre care si un cot si uitandu-ne si la "un site celebru de box" care a punctat meciul 117-111 in favoarea lui Ion , luand in consideratie si faptul ca JoJo a aruncat de 2x mai multi pumni decat turcul(poate chiar de 2,5 ori - parere personala) , putem spune ca daca nu a fost chiar un furt atunci a fost macar o decizie gresita fiindca romanul nostru cu siguranta a meritat victoria mai mult decat turcul care de exemplu in runda a 10 nu a putut face mai nimic datorita volumul mare de pumni aruncati de Ion.
WesT is offline  Top
Reply With Quote
Old 06-06-2010, 05:06 PM   #12
Dece Bal
Belt holder
ESB Addict

Quote:
Originally Posted by WesT View Post
Tinind cont ca Knock-Down-ul a venit dupa ce arbitrul a strigat stop si Aydin a lovit dupa ce arbitrul a spus stop sau break de cel putin 4 ori printre care si un cot si uitandu-ne si la "un site celebru de box" care a punctat meciul 117-111 in favoarea lui Ion , luand in consideratie si faptul ca JoJo a aruncat de 2x mai multi pumni decat turcul(poate chiar de 2,5 ori - parere personala) , putem spune ca daca nu a fost chiar un furt atunci a fost macar o decizie gresita fiindca romanul nostru cu siguranta a meritat victoria mai mult decat turcul care de exemplu in runda a 10 nu a putut face mai nimic datorita volumul mare de pumni aruncati de Ion.
Multumesc.

As zice atunci ca trebuie sa ne mandrim cu Ion si sa il sustinem.

Pare de asemenea un um cu caracter, si asta il face mai valoros ca 147lbs de aur.
Dece Bal is offline  Top
Reply With Quote
Old 06-07-2010, 02:41 AM   #13
mrPlex
Fanatik

Desi capul nu a vrut sa creada in Ion inainte de lupta, in timp ce sufletul chiar si-a dorit o minune ..... lupta asta mi-a schimbat parerea despre Ion. Poate nu va fi niciodata o stea a boxului insa cu siguranta are inima. Inclin sa cred ca daca va avea meciuri tari in continuare si se va antrena exemplar va fi un luptator foarte respectat.
mrPlex is offline  Top
Reply With Quote
Old 06-07-2010, 12:38 PM   #14
WesT
Belt holder
ESB Addict

Meciul il gasiti pe filelist.ro care aveti cont
WesT is offline  Top
Reply With Quote
Old 06-07-2010, 01:28 PM   #15
Dece Bal
Belt holder
ESB Addict

Quote:
Originally Posted by mrPlex View Post
Desi capul nu a vrut sa creada in Ion inainte de lupta, in timp ce sufletul chiar si-a dorit o minune ..... lupta asta mi-a schimbat parerea despre Ion. Poate nu va fi niciodata o stea a boxului insa cu siguranta are inima. Inclin sa cred ca daca va avea meciuri tari in continuare si se va antrena exemplar va fi un luptator foarte respectat.
Asa sa fie!

Quote:
Originally Posted by WesT View Post
Meciul il gasiti pe filelist.ro care aveti cont
si pe dailymotion
Dece Bal is offline  Top
Reply With Quote
Reply

Boxing News 24 Forum > Boxing > European Boxing Forum

Thread Tools

Posting Rules